Blog

Brak kanału RSS lub kanału Atom na firmowej stronie WWW

17.09.2013

Firmy wkładają wiele pracy, aby pozostać w kontakcie ze swoimi użytkownikami i dotrzeć do dziennikarzy. Tworzą newslettery i publikują tonę informacji na stronach społecznościowych, a zapominają o bardzo użytecznym kanale RSS.

Kanał RSS (lub podobne formaty, jak Atom) to prosty plik tekstowy o pewnej, określonej strukturze danych. Zapisane są w nim tytuły i nagłówki artykułów oraz linki prowadzące do pełnej informacji lub notki prasowej na stronie WWW. To taki spis treści np. ostatnich 10 nowych tekstów na stronie, który każdy może łatwo pobrać i odczytać. Świetna rzecz - polecam zgłębić temat. Wszystkie liczące się serwisy i firmy mają swoje kanały RSS.

Do korzystania z takich kanałów służą czytniki RSS (bezpłatne i komercyjne) agregujące informacje z wielu źródeł. Mogą to być niezależne programy uruchamiane na komputerze, aplikacje na komórkę, wtyczki uruchamiane w programach pocztowych lub przeglądarkach, specjalne serwisy WWW lub skrypty pisane przez programistów (czasem piszę narzędzia, które na podstawie kanałów RSS przygotowują interesujące informacje). 

RSS'y są chętnie wykorzystywane przez dziennikarzy (to mój ulubiony sposób pozyskiwania informacji o nowościach). Korzystają też z nich czytelnicy aby na bieżąco śledzić co nowego dzieje się w firmie. To prosty i szybki sposób do natychmiastowego przekazywania informacji o nowym wydarzeniu, notce prasowej lub artykule. Zastosowań tego formatu jest bardzo wiele.

Przygotowanie kanału RSS to dosłownie chwila. Dla wprawnego informatyka, który pracuje nad firmową stroną to niecała godzina pracy aby dorobić do działu aktualności dedykowany kanał. Od biedy można taki plik tworzyć ręcznie, chociaż znacznie lepiej gdy będzie on generowany automatycznie i zostanie napisany przez osobę doświadczoną.

Proszę, stwórz kanał RSS! Chcę wiedzieć co dzieje się u Ciebie, a z oczywistych powodów nie mogę odwiedzać codziennie setek stron w poszukiwaniu nowości. Zdecydowanie wolę nagłówki RSS niż rozsyłane mailem newslettery lub komunikaty prasowe.

Już po chwili informacje o tym co robisz będzie mogła odczytać dowolna osoba na świecie - dziennikarz lub miłośnik firmy. Otwórz się na współczesne rozwiązania! Jeżeli masz kanał RSS, podeślij mi jego adres, zaprenumeruję.

 

Dariusz Majgier
Warszawski Serwis Informacyjny Reporter.pl

Pressium to platforma do tworzenia, rozsyłania i monitorowania informacji prasowych, które wraz z kompletem materiałów dostępne są w biurze prasowym online.

Szukaj

Avrio Interactive Sp. z o.o.
ul. Berezyńska 26/5
03-908 Warszawa


+48 22 219 89 00


biuro@pressium.pl


Skontaktuj sie z nami! Odpowiemy na wszystkie pytania, pomożemy wybrać najlepszy produkt, albo przygotujemy niestandardową ofertę.